چاپ این نوشته

بـرجـام، هـــدف یا وسیـــله!؟

رییس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با اشپیگل، نگاه مقدس گرایانه دولتمردان به برجام را اینگونه بیان کرد که ایران خواستار ادامه پایبندی به توافق هسته ای است، حتی در صورتی که آمریکا از این توافق خارج شود.

مبارکه نا-محمدسعید ابراهیمی/ «ایران خواستار ادامه پایبندی به توافق هسته ای است، حتی در صورتی که آمریکا از این توافق خارج شود.»

جمله فوق برشی از گفت‌وگوی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشپیگل و ناظر به خروج احتمالی ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای است که گویای نگاه مقدس‌گرایانه دولتمردان به برجام است.

به‌بیان‌دیگر، دستگاه دیپلماسی کشور برجام را که صرفاً وسیله‌ای برای نیل به هدف است، غایت پنداشته است و به‌جای استفاده از اهرم تهدید به خروج از برجام« برای واداشتن طرف مقابل به اجرای تعهدات، توش و توان خود را در جهت توجیه نقض‌ مکرر این عهدنامه مصروف می‌دارد تا از فشار افکار عمومی برای القای آنچه فتح‌الفتوح می‌پندارد، مصون بماند.

توضیح آنکه برجام یک قرارداد است و یکی از ارکان هر قرارداد عوضین(داده‌ و ستانده) است؛ مطابق برجام تعلیق تحریم‌ها که اکثراً توسط آمریکا وضع‌شده‌اند، ستانده ایران است _که به‌صورت کج دار و مریز اجراشده است_ حال سؤال اینجاست که اگر ایالات‌متحده از برجام خارج شود و فلسفه وجودی این قرارداد بیش‌ازپیش از بین رود، این کالبد بی‌روح به چه‌کار می‌آید؟

ظهور و بروز این نگرش در افعال و اقوال دولتمردان ایرانی این پیام را به‌طرف آمریکایی مخابره کرده است که ایران برای حفظ توافق هسته‌ای از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد و مطرح کردن موضوع بازرسی از اماکن نظامی در همین راستا قابل تفسیر است.

به نظر می‌رسد آمریکا یک سناریوی دوگانه را طراحی کرده‌ است تا در وهله‌ی اول با تمسک به حربه تهدید بتواند امتیازات بیشتری از ایران بگیرد چراکه ترامپ جمهوری‌خواه نیز می‌داند برجام منافع ایالات‌متحده را تأمین می‌نماید اما از میزان این منافع راضی نیست و در تبلیغات انتخاباتی خود نیز مذاکره‌‌ مجدد را برنامه خود اعلام کرده بود.

پرده دوم استراتژی ایالات‌متحده، تحمیل هزینه خروج از برجام به ایران است بدین ترتیب که با گره‌زدن حیات برجام به خط قرمزهایی که ایران زیر بار آن نمی‌رود، ایران را تحریک به خروج از برجام نماید.

با توجه به رویکرد دولت، خاصه در موضوعاتی نظیر پذیرش تعهدات FATF و تحریم بخش‌هایی از محور مقاومت، به نظر نمی‌رسد دولتمردان ایرانی تحت هیچ شرایطی از برجام عبور کنند که در این صورت یا متن برجام برای گنجاندن امتیازات بیشتر بازنویسی خواهد شد و یا این موارد، تحت عنوان روح برجام اجرا خواهد شد.

آری، از منظر دولت برجام امری مقدس تلقی می‌شود و این سخن برجامیون که اگر آمریکا نیز از برجام خارج شود ما همچنان به این سند پایبند خواهیم بود، یادآور شعر مرحوم نیما یوشیج از زبان عاشقی دل‌خسته است که: گرَم یادآوری یا نه، من از یادت نمی‌کاهم…

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP